Cloud üzerinde farkında olsak da olmasak da çok fazla miktarda verimizi depoluyoruz. Cloud disk alanları tüm çalışma şeklimizi temelden değiştiriyor. Cloud hizmetlerinin büyük kısmı da bu alan üzerine inşa ediliyor.

Bir sürü insan görüyorum. Hala verilerini bilgisayarlarında saklıyor. Bir kısmı yedek de alıyor taşınabilir cihazlara. Bıkmadan usanmadan hepsine tek tek bu yöntemin güvenilmez olduğunu ve cloud üzerinde çok daha güvenli bir şekilde bunları depolayabileceğini anlatıyorum. Yaşadıkları durumun bir konfor meselesi değil bir gelecek problemi olduğunu anlatmaya çalışıyorum. “Düşünün, bir fidye zararlısı gelip bilgilerinizi rehin alırsa ne yapacaksınız ?” dediğimde çok şaşırıyorlar. Bu makaleyle benzer durumdaki herkese anlattıklarımı yazayım istedim. Konuyla ilgili bir de VLOG hazırlamayı düşünüyorum.

Cloud da Yaşam

Cloud da veya Cloud’la yaşam artık bir zorunluluk. Üstelik ekonomik olarak çok avantajlı bir zorunluluk. Kurumlar için strateji hazırlayan uzmanlar olmakla birlikte tüketici tarafında maalesef tek başınızasınız. Nereden başlamalı nasıl ilerlemeli diyorsanız bu makalenin ana konusu bunu nasıl gerçekleştireceğiniz.

Yol Haritası

  • Platformu belirle
  • Tüm diğer platformlardaki dosyalarını bu platforma taşı
  • Gerekiyorsa dosya dönüşümlerini yap
  • Erişim yetkilerini gözden geçir
  • Başka yerlere döküman yükleme

şeklinde bir yol haritası başlangıç için iyi olacaktır.

Platform Seçimi

Ana olarak iki platform üzerinde çalışmanızı öneriyorum. Biri Google tarafından diğeri de Microsoft tarafından sağlanıyor. Her ikisinin de avantajlı ve dezavantajlı yönleri var. Kabaca bir karşılaştırma yapıldığında aşağüıdakine benzer bir tablo ortaya çıkıyo;

Özellik Google Drive MS OneDrive
Kapasite (Free) 15GB 5GB
Yerleşik Döküman Düzenleyiciler GoogleDocs Office Online/Desktop
Yerleşik Önizleyiciler Tüm multimedia dosyaları Ses dosyaları
Mobil uygulama stabilitesi Çok iyi Kötü
Web uygulama stabilitesi Çok iyi Güvenilmez
Incremental Dosya Transferi Yok Yok
Versiyon kontrol Tüm dosya tipleri Sadece temel dosya tipleri
Destek Çok iyi Kötü (ilgi iyi, problem çözümleme ile ilgili sıkıntılı)

Taşınma

Bu işlem için harika bir site var. MultiCloud adındaki bu site pekçok cloud sağlayıcısından dosya transfer edebiliyor. Ücretsiz versiyonu 1TB veri kopyalamanıza izin veriyor. Diğer tüm platformlardaki dosyalarınız yeni belirlediğiniz platforma bu araçla taşıyabilirsiniz. Tek sorun dosyalar üzerindeki audit bilgisi ile paylaşım bilgilerinin kaybedilecek olması. Bu kadar köklü bir değişikliğin sancısız olması beklenemez değil mi…

Dosya Dönüşümleri

Özellikle OneDrive-GoogleDrive arası geçişlerde dikkatli olamka gerekiyor. Google, inline düenleyici olarak GoogleDocs kullanıyor ve bu dosyalar MS Office formatında indirilebiliyor veya upload edilebiliyor. Eğer çevrimiçi düzenlediğiniz DoogleDocs dosyaları varsa bunları Google’ın arşiv yardımcı aracıyla ofis dosyaları olarak indirip elden karşıya yüklemek gerekecektir. Zira GoogleDocs formatındaki dökümanları MS Office açamıyor. Eğer MS Onedrive veya muadili bir yerden GoogleDrive a geçiyorsanız, geçiş sonrası dosyaları düzenlemek istediğinizde GoogleDocs formatı otomatik oluşturuluyor (Eski dosyaları silebilirsiniz)

Erişim Yetkileri

Taşınma sonrası dökümanlar üzerinden geçip erişim yetkilerini kontrol etmeli ve eğer gerekiyorsa yeniden paylaşım özelliklerini aktive etmelisiniz.

Sadece Burayı Kullanın

Evet, artık taşındınız. Bir daha verilerinizin saçılmasını engellemek adına başka bir platforma yükleme yapmamanız yerinde bir davranış olacaktır.

Kolay gelsin,