Sanal havacılık deyince herkesin aklına değişik şeyler geliyor şüphesiz.

Kısaca tarif etmek gerekirse standart PC ler üzerindeki simülasyon uygulamaları ile gerçeğin tatbikatının yapılmaya çalışılması denilebilir.

Sistem iki ana unsurdan oluşuyor;

  • Sanal Havasahaları ve H.T.K. leri
  • Sanal Pilotlar

Sanal havasahaları, gerçek dünyadaki ile aynı olacak şekilde yeralıyor ve yönetiliyorlar. Bu işlem için iki ana sağlayıcı mevcut;

  • IVAO
  • VATSIM

Bu iki ağ, kendilerine ait birer sanal gökyüzü sağlıyorlar. Ardından sanal HTK (Hava Trafik Kontrolörü ATC) ve sanal pilotlar bu sisteme bağlanıyorlar. HTK lar radar ekranları ile, pilotlar ise uçak simulatörleri ile.

Peki bu işe insanlar nasıl heves ediyorlar ? Çocukluktan kalan özlem en ana faktör gibi geliyor bana. Ekibin içindeki orta ve üst yaş grupları ağırlıkla gerçekte yaklaşamayacakları ve fakat hep özlemini çektikleri uçma tutkusunun ardına takılıp geliyorlar. Bir kısım gerçek havacı da sanal ortamda yer alıyor.

Eğer uçmaya hevesliyseniz ve artık gerçeğini yakalama şansınız yoksa işte size birkaç ipucu;

Öncelikle sanal havacılığın lider kurumlarının forumlarını ve web sitelerini ziyaret ederek başlayın. İki ayrı havasahasından söz etmiştim. Bu havasahalarının sahibi ve o havasahasının ana havayolu şirketinin adresleri;

Havacılık ve uçuşla ilgili bu sitelerde yeralan dökümanları inceleyin. Bu işin oldukça ciddi ve emek gerektiren bir iş olduğunun farkında olun. Özellikle havayolu pilotluğuna adaysanız, teorik bilgilerinizin gerçek bir havacı dan aşağı olmayacak kadar artacağını bilin. Bir simülatör edinin. En yaygın kullanılan platform Microsoft Flight Simulator X. Windows harici sistemlerde X-Plane. Simülatörünüze eklenti edinmek için http://www.avsim.com iyi bir başlangıç olacaktır. Peki hangi havasahası derseniz bu tıpkı BMW mi Mercedes mi sorusu gibi olacaktır. Bu işi ciddi olarak yapanların çoğu zaten iki havasahasında da uçmakta ya da HTK servisi vermektedir. Temel prensipleri aynı olmakla birlikte bölgesel uygulamalarda ufak farklılıklar gözlenebilmektedir.

Hobi için ayırabilecek vakti olup da havacılık tutkunu arkadaşlar, aramıza hoş geldiniz.