HomeServer Kurulumu

Photo by Debby Hudson / Unsplash

Artık bir donanım edindiğimizi ve homeserver kurulumu yapabileceğimizi varsayarak ilerlemeye başlıyoruz.

Öncelikle yol haritamıza bir bakalım;

Yol Haritası

Öncelikle bir ev ağındayız, ve temel motivasyonumuz ayak izi çok küçük bir sistemle ev içinden oldukça güçlü servisleri hem hane halkına, hem de eşe dosta ve hatta biraz biraz da kamuya servis etmek. Bir uydu alıcısından daha fazla yer kaplamamak en temel başarım göstergesi.

Temel atma için işte temel varsayımlarımız;

  • Elimizde bir tiny masaüstü bilgisayar var, tüm platformu üzerinde kuracağımız.
  • Evde basitçe bir broadband internet erişimi cihazımız (muhtemelen fibernet ya da kablonet) var ve sabit ip vs yok.
  • Broadcast domain vs ayırabileceğimiz bir akıllı ağ anahtarı yapısı da yok.
  • Uç cihazlar bu alete kablosuz bağlılar ve evde bir tek IP havuzu çalışıyor.
  • Sunucumuzu bu ağa ya erişim cihazına kablo bağlayarak, ya da bir powerline adaptörle elektrik hattı üzerinden bağlanıyor.
Sistem Tasarımı

Evdeki ağdan sabit olarak kullanılacak bir IP seçmek gerekecek. Ben genellikle bloğun sonundan seçiyorum. Örneğin 192.168.0.0/24 adres havuzu kullanılıyorsa Proxmox için 192.168.0.200-254 arası bir adres yeterli olacaktır.

Kurulumu nasıl yapacağım diyenler için ise aşağıda temel bir proxmox kurulumu videosu veriyorum. Burada anlatılanları izleyerek sunucu kurulumumuzu yaparsak, bir sonraki makalede sunucu üzerindeki temel yapılandırmaları yapmaya başlayacağız. Buyrunuz eğitim videosu;

Bu çalışma sonunda artık temel üstüne yapıyı inşa etmeye başlayacağız. Bu çalışmayı yapmayı düşünen herkese şimdiden kolaylıklar diliyorum.

Dogan ZORLU

Dogan ZORLU