İş Sürekliliği Stratejleri

IT ekibinin iç eğitimlerinde kullanmak için çalıştığım kurumdaki DC da çalışan (TII+) platformlar ve platformların iş sürekliliği stratejilerini basitçe şematize edeyim derken güzel bir özet elde ettiğimi farkettim ve sizlerle de paylaşmak istedim.

IT tarafından servis edilen uygulamalar eskiden olduğu gibi parmakla sayılamıyor artık ve oldukça hızlı bir şekilde artıyor ve değişiyor. Tam da bu nedenle sürekli değişime uyum sağlamak için CI/CD süreçlerine kurum/firma IT ekibinin de katılması bir seçenek olmaktan çıkıp bir zorunluluk halini alıyor. Bu aşamada iş sürekliliği stratejilerinin de en az servisler kadar çevik yönetilmesi bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. Evet artık tek bir tıklama ile bir uygulamayı deploy edebiliyoruz, güncelleyebiliyoruz ve SD bileşenleri aynı hızla değiştirebiliyoruz ama bu şeylerin (!) yaşam döngüsünü sağlıklı kılmak için ödenmesi gereken bir bedel de söz konusu. IT ekiplerinin yetkinlik setlerinin de aynı IT operasyonlarındaki bu değişim/dönüşüm çevikliği ile uyumlu şekilde planlanması ve kazanılması gerekiyor.

Ülkemiz koşullarında sıkça görülen her konuda uzman IT personeli yaklaşımı, hasbelkader bilmenin işe yaramayacağı bu yapıda belki de uzmanlaşmış ekiplere dönüşür, kim bilir.

Dogan ZORLU

Dogan ZORLU