Hakkımda

Nadiren çekilmiş fotolarımdan birisi/İZMİR

Selamlar,

Öncelikle hazırlamış olduğum bu siteye geldiğiniz, merak edip kim olduğumla ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. İsmim Doğan Zorlu. Bilişim camiasında nick kullandığımız zamanlarda "Eagle" profesyonel çalışma arkadaşlarımca da "Extreme Doğan" olarak çağrılırım ki elhak haksız değiller.

Aslında bu kadar uzun süre yeryüzünde hayat sürünce, doğal olarak bir sürü profesyonel ve amatör uğraşısı oluyor insanın. Bu bölümde bu uğraşılarımla ilgilili biraz bilgi vermek isterim.

Yazılım Geliştirici

Yazılım Geliştirmenin Mekanı Olmaz

Bu işi 1987 yılından beri yapıyorum ve profesyonel yaşamımın ana uğraşısı bu oldu. Gerek yeni bir şeyler yazmak ve gerekse bir şeyler yazmak için gerekli şeyleri yazmak epey bir zamanımı aldı. O yıldan bu yıla mainframe bilgisayarlar dahil neredeyse her türden ortam için kod üretmişliğim var. Progress, Oracle, C, C++, Delphi, Java/Javascript ve Python ilk aklıma gelenler. Elbette perl gibi daha özel dilleri de epey bir kodlamışlığım var. Bu dillerle canlıda çalışan oldukça değişik ölçekte bir sürü iş yaptım ve bunlarla hep iftihar etmişimdir.

Veritabanı Geliştiricisi/DBA

Veritabanları ile tanışmam 1989 da oldu. Mainframe bir bilgisayarda başladım. Ardından DBase, Clipper, Btrieve/PervasiveSQL, Progress, Oracle, MySQL, PostgreSQL, MSSQL ve günümüzde mongo ve InfluxDB gibi yeni nesil sayılabilecekleri de dahil büyük uygulama çatılarında kullandım. ERP sistemlerinde Progress, Oracle ve MSSQL çalışırken IoT zaman serileri için InfluxDB ve SaaS için daha çok PostgreSQL ile uğraşmışlığım var. Temel uğraşım DB programlanması, oluşturulması ve optimizasyonu oldu bu çalışmalarda çoğu zaman.

Bilişim Sistemi Çırağı/Kalfası/Ustası/Mimarı

Teknoloji Kaptanları Ödül Töreni/İSTANBUL

Yaklaşık 15 yıldır veri merkezi tasarımı, uyarlaması ve yönetimi konusunda çalışıyorum. Bu nedenle böylesi yapılarda yer alan her türden donanımı ve yazılım yapılarını kurup yönetebilir durumdayım. Aslında kulağa verimsiz bile gelse iş operasyona gelince en temel detaya kadar bildiğiniz yapılarda hem kendi müdahaleniz ve hem de tedarikçi müdahalelerinde çok büyük bir konfor sağlıyor.

Organizasyonel Gelişimci

Aslında çok sevdiğim bir dostum yönetim sistemlerini bırakıp gidince farkettim bu alanda da çok meraklı olduğumu. ISO 9001:2015 ve ISO 27001:2013 Yönetim Sistemleri baş denetçiliği eğitimleri aldıktan sonra çalıştığım kurumda ve bağlı iştiraklerinde organizasyonel gelişimi yönetim sistemi araçları ile geliştirmek konusunda çalıştım. Bana göre acayip eğlenceli ve çıktıları da bir o kadar etkili bir uğraşı bu. Bu çalışmalara paralel olarak EFQM mükemmellik modelini de öğrenerek kurumumuzda uygulanması için çalışan ekiple çalıştım ki gerçekten çok ufuk açıcıydı. Yazılım geliştirme becerisi buralarda çok işe yarıyor. Özellikle gösterge izleme için geliştirdiğim sistemin göstergelerle ilgili ağaç modellerine getirdiği yenilikçi yaklaşımı değerlendiricilere anlatırken acayip keyif aldığımı hatırlıyorum.

Operasyonel Mükemmellik

Model Fabrika Eğitimleri/ANKARA

Bu alanda çok eski bir deneyimim yok denilebilir. Bununla birlikte Yalın Üretim tekniklerini öğreten ve koçluk eğitimi veren Ankara Model Fabrika'da eğitim aldım ve fırsat buldukça bu alanımı da geliştiriyorum. Özellikle yönetim sistemleri ve EFQM ile ilgili deneyim ve yetkinliklerimle birlikte normalden daha etkili bir şekilde tasarım ve soyutlama imkanım oldu diyebilirim.

Yazar/Konuşmacı/Eğitmen

Teknoloji Zirvesi/ANTALYA

Çalıştığım alanlardaki bilgilerimi paylaşmayı seviyorum. Bu bağlamda bir çok etkinlikte konuşmacı olarak yer aldım ve elimden geldiğince insanların gelişimine destek vermeyi bir görev saydım. Epey bir konuda da yazılarım birikmişti. Bu siteyi de zaten biraz bu yazıları bir derleyip toparlamak amacıyla oluşturdum. Linkedin üzerinden yazılarımı paylaşmaya devam ediyorum. Yetkinliğim olan konularda kurum içi eğitimler veriyorum ve isteyen dostlara da koçluk yapıyorum.

Fotoğraf Sanatçısı

Yeniçağa Gölü/BOLU

Epey bir zamandır da fotoğrafçılıkla uğraşıyorum. Daha çok portre ve doğa çekimleri ilgilimi çekiyor. Bu konudaki çalışmalarımı görmek isterseniz instagram hesabımdan bakabilirsiniz.

Türk Halk Müziği Sanatçısı

Müzik ve Engelsiz Yolculuğum/Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi/İZMİR

Psikiyatristimin önerisi ile bir hobi ararken tanıştığım ve iyi ki de tanıştım dediğim geleneksel çalgılarımızdan bağlama, hayatıma bambaşka bir anlam katmış durumda. 2006 yılından beri neredeyse 16 yıldır değişik yoğunluklarda çalışıyorum. Yurt içi ve yurt dışında bir kaç sahne alma fırsatım da oldu zaman içinde ama daha çok arkadaş ortamlarında ve kendimi dinlendirmek için icra ediyorum.

Hasılı Kelam

En nihayetinde yapılacak çok şey ve yürünecek çok yol var. Bakalım yolculuk boyunca daha nelerle karşılaşacağız.