Uzun Yolculuk

Photo by Nick Fewings / Unsplash

1989 yılında ilk profesyonel kodumu yazdığımda başladı bilişim yolculuğum. Pişman değilim, bir daha olursa aynı şeyi bir daha yaparım. Evdeki konteyner platformunu yeni sunucuya migrate etmeyi bitirmiş dinlenirken, haydi bir 5S yapalım diye kalkıştığımızda artık 25 yıldır kullanılmayan malzemelere gelmişti sıra. Evet bizim 5S kriterlerimiz evde biraz değişik, kabul ediyorum. Bir "Progress Software" çantasından 5-6 kutu disket çıktı araştırırken. Oldukça orjinal zamanlara götürdü beni. Artık kullanmam diyerek kenara ayırdığim birkaç bileşeni paylaşayım, eğlencelik olsun diye yazıyorum bu yazıyı da.

İlk dikkatimi çeken "Adobe Wordperfect", 1992 yılından kalan bir disket. Demin baktım ürün halen yaşıyor, inanılır gibi değil. Bugün kullandığımıza benzer çıktılar elde edebildiğimiz ilk kelime işlemci uygulamalardan birisi. Bendeki sürümü, Türkçe desteği de sağlayan ilk sürümlerden birisi.

İkinci dikkatimi çeken Novel Netware 2.2 16bit işletim sistemi. DOS üzerinde çalışıyordu ve ilk client-server çok kullanıcılı uygulamayı deploy ettiğimiz platformdu. Ardından da 32bit Netware 3.12 geliyordu tabi.

Bir diğer ilginç şey ise 16bit ve 32bit uygulamalar için Btrieve sürücülerinin disketleriydi. Tahmin edin, evet Windows NT için btrieve sunucusu da vardı içlerinde.

SCO Unix, oldum olası çok sevdiğim bir işletim sistemiydi ve tam sürüm disketlerim halen duruyordu. Üzerinde 4GL bir veritabanı uygulama geliştirme platformu olarak Progress 4GL disketleri de halen mevcuttu.

Liant'ın C için geliştirdiği framework (ekran formatlamak için elbet) o dönemki matris text ekranları tekrar hatırlattı bana. Epey bir kütüphane de kendi yazmışlığım vardı o yıllarda. Sanırım 1993 olması lazım.

Bu arada dBase IV 2.0 seti çıkageldi elime. Uluşlararası bir yüzme şampiyonasının uygulamasını yazmıştı eşim bununla ve bu ilk kez oluyordu. Sonuçları anında yayınlayabilmek ve tüm organizasyonu tuşlarla hızlıca yönetebilmek mucize gibiydi o zamanlar.

Neyse, birkaç da fotoğraf paylaşayım;

Kalın sağlıcakla.

Dogan ZORLU

Dogan ZORLU